Tábořiště

|

Tábořiště se nachází na louce nedaleko města Humpolec, v blízkém okolí je les a dva rybníky – Kachlička a Zdislavický rybník. V okolních lesích hrajeme hry, ať už malé, nebo „etapovky“. Známe okolní terén velmi dobře, díky mnohaleté tradici tábora, stejně, jako nás znají obyvatelé nedaleké vesnice, do které si chodíme každý den pro pitnou vodu.

NÁMĚSTÍ

Stany stojí v těsné blízkosti po obvodu louky a tím vytváří velké náměstí uprostřed. Na tomto náměstí hrajeme mnoho her, jako třeba „Hututu“, přetahovanou nebo „Kanystr“. Taky se zde scházíme na nástupech, pokud není příliš velké horko a nemáme nástup ve stínu lesa. V čele náměstí stojí nově postavená věž, která vítá všechny příchozí. Stany oddílových vedoucích jsou nejblíže dětem, aby je děti složitě nehledaly, kdyby se například v noci něco stalo.

STANY

Ve stanech spí děti vždy po dvou, výjimečně po jednom, vždy kluci spolu a holky spolu, ale když jsou sourozenci opačného pohlaví, kteří si přejí být v jednom stanu, není problém. Spí na dřevěných postelích, na nichž jsou matrace, potažené prostěradly. Přesto si musí brát s sebou karimatky kvůli ještě větší tepelné izolaci od země, ale také proto, aby měly na čem spát na dvoudenním výletě. Místo na věci mají pod postelí, kam se pohodlně vejde celá velká taška, batoh i vyskládané boty. Pravidelně, a to každý den ráno, kontrolujeme, jak si děti uklízí, což pak náležitě obodujeme.

PÓDIUM

V čele náměstí je pódium, na němž se odehrávají různé scénky, ale také tam stojí vedoucí při nástupu, aby na děti lépe viděli.

KUCHYNĚ A JÍDELNA

Nedaleko pódia je velká dřevěná kuchyně s jídelnou, ve které se vždycky najde něco dobrého pro hladové a mlsné jazýčky. Jíme pětkrát denně – snídani, přesnídávku, oběd, svačinu a večeři. Ale i po večeři se pro ty největší hladovce něco najde. V kuchyni se nachází velmi mnoho kuchyňského vybavení na všechna ta dobrá jídla, která nám kuchaři chystají. Je zde také sklad na potraviny, které ale většinou ihned spotřebujeme. Děti do kuchyně nesmí. Chodí tam jen v případě, že potřebují napustit teplou vodu, nebo mají za úkol kuchaři pomoci. V jídelně, kde se scházíme kromě jídla i na některé klidné hry, jsou lavice a stoly, ke kterým se všichni pohodlně vejdeme, i s oddílovými vedoucími. U vchodu pak visí výsledky her, táborový řád, denní rozkaz, jídelníček a mapa tábora. Vedle jídelny je pod stříškou místo na umývání nádobí, kde služební oddíl vypomáhá každý den kuchařům. Za deště se zde také scházíme, abychom se věnovali takzvanému „mokrému programu“.

PŘÍPRAVA DŘEVA

Za jídelnou je prostor pro řezání a přípravu dřeva a ponk, stůl s nářadím. Vedle zadního vchodu do kuchyně jsou lopaty, rýče a podobné velké nástroje. Zde děti mohou být jen pod dozorem vedoucích a smí dělat jen předem dohodnutou činnost, a to proto, že je tu mnoho nástrojů, kterými by se mohly zranit.

SPRCHA

Nachází se v lese, kousek od potoka, z něhož čerpá vodu. Voda pak hadicí proudí ke kamnům, které ji ohřívají. Ruční pákou vodu naháníme do sprchovací hadice s nástavcem. Sprcha je postavena jako dřevěná konstrukce, zahalená stanovou látkou a plachtami. Každý rok před táborem důkladně kontrolujeme její bezpečnost, aby se nemohlo stát, že v ní někdo uklouzne a spadne, nebo si zadrhne třísku do nohy. Samozřejmostí je, že kluci a holky se sprchují zvlášť.

UMÝVÁRNA

Také je v lese, kousek od sprchy. Ruce si umýváme ve vodě z potoka, která teče dlouhým korýtkem s mnoha odvody. Potok se před každým táborem čistí. Na ranní a večermí hygienu je v umývárně uzavřená nádoba s pitnou vodou, děti si nesmí čistit zuby pomocí vody z potoka.

ZÁCHODY

Máme záchody suché, takzvané „kadibudky“. Jistě je dobře znáte z filmu S tebou mě baví svět. Stojí v lese, daleko od kuchyně, jídelny, umývárny i sprchy. Vykopáváme je každý rok na „stavěčkách“ a po posledním turnusu je zasypeme a přikryjeme paletou, aby se tam něco nestalo nějakému zvířeti. Podle množství dětí stavíme záchody, ale většinou to vyjde tak, že je jeden velký pro děvčata, jeden pro kluky a jeden pro vedoucí, přičemž jsou vykopány jedna až dvě rezervní jámy pro další turnusy. Čistotu záchodů má na starosti zdravotník. Děti si mohou ruce umýt v nedalekém barelu s čistou vodou a mýdlem, nebo přímo v umývárně.

OHNIŠTĚ

Je to místo, kde se několikrát za tábor scházíme na táboráky, kde hrajeme na kytary a zpíváme. Je u rybníka na malém paloučku za táborem. Jsou kolem něj lavičky pro všechny.